Wróć do strony głównej

Logo ważniaka

ważniak: przemądrzała interpunkcja

ważniak modyfikuje powszechnie używane w internecie znaki interpunkcyjne, zmieniając je na ich poprawne typograficznie odpowiedniki.

Ale ossochozi?

Dobrze. Więc powoli.

Weźmy taki cudzysłów ", albo, dokładniej, tak oto napisane słowo: "słowo". Wygląda to może i ładnie, ale nie jest poprawne, jeśli wziąć pod uwagę takiego tekstu interpunkcję. Wystarczy zaś napisać „słowo”, by całość wygląda tak samo dobrze, albo i nawet lepiej, a interpunkcja była poprawna.

Takie śmiesznie zakręcone cudzysłowy uzyskuje się za pomocą encji „ i ” (odpowiedniki dziesiętne to &#8222 oraz &#8221); ci, którzy są bardzo cierpliwi mogą tego rodzaju encje wpisywać ręcznie, ufając swojej nieomylności i sprawności w pisaniu na klawiaturze. Pozostali mogą skorzystać z ważniaka.

Co dokładnie robi ważniak?

ważniak potrafi zmieniać:

ważniak jest na tyle mądry, że nie wstawia kręconych znaków interpunkcyjnych wewnątrz takich tagów, jak SAMP czy CODE.

Czy z tego korzystać?

Po pierwsze: ważniak jak wejście przyjmuje tylko i wyłącznie kod HTML. Oznacza to, że wprowadzone na wejściu trzy kropki ... nie zostaną przez ważniaka przetworzone, ale jeśli te trzy kropki wziąć w znaczniki <P> – o, wówczas zupełnie inna bajka i wszystko powinno działać.

Po drugie: mimo, że program jest prosty i stosunkowo krótki, to jest to jednak tylko program komputerowy (czytaj: coś głupiego). ważniak stara się być sprytny – omija nieparsowalne znaczniki HTML, nie daje się nabrać na cudzysłowy obejmujące kod HTML i stara się zachować zdrowy rozsązek parsując niepoprawie sformatowaną stronę, ale jego autor na pewno nie przewidział wszystkich przypadków i ważniak czasem może po prostu nie zadziałać poprawnie.

Po trzecie: upiększona typografia utrudni życie użytkownikom Twoich stron, osobliwie tym, którzy zechcą przekopiować ich treść za pomocą zaznaczenia myszką jakiegoś obszaru i użycia nieśmiertelnej kombinacji Ctrl-C Ctrl-V. O ile bowiem standardowe, siedmiobitowe znaki ASCII (do których zaliczają się standardowe cudzysłowy, te wpisywane z klawiatury, zazwyczaj umieszczone nad apostrofem) są łatwo przenośne pomiędzy aplikacjami, to ze znakami o kodzie ASCII większym od 127 tak łatwo już nie jest. W szczególności, podczas ich kopiowania ze strony WWW mogą być one zamienione na encje (lub na coś jeszcze gorszego), co, wierz mi, nie wygląda ładnie.

I jak

ważniak działa w dwóch trybach: prostym i tym drugim. Standardowo włączony jest tryb drugi.

W trybie prostym ważniak zamienia każdy ze znaków " na jego kręcony odpowiednik ( albo ); analogicznie zmienany jest znak '. Tryb prosty włącza się flagą -s.

W drugm trybie – tym domyślnym – ważniak działa bardziej figlarnie: w zależności od poziomu cytowania, znak ' traktowany jest jako cudzysłów drugiego poziomu (»…«) albo zwykły cudzysłów definicyjny ‚…’.

Domyślnie ważniak odczytuje dane ze standardowego wejścia; można to zmienić opcją -f <nazwa_pliku>. Domyślnie ważniak zapisuje dane do standardowego wyjścia; można to zmienić opcją -o <nazwa_pliku>.

Do pobrania

Licencja

Domena publiczna.

Historia zmian